آشپزیکوفته ، کوکو و دلمه

دلمه کاهو

دلمه کاهو به دو روش بدون گوشت و همراه با گوشت تهیه می شود که شما می توانید بسته به سلیقه خود دلمه کاهو را درست نمایید.

مواد لازم

برگ کاهو به تعداد نیاز

آب گوشت۱تا ۲ لیوان

کره ۵۰ گرم

برنج پخته شده ۴۰۰ گرم

رب گوجه فرنگی ۲ قاشق غذا خوری

آب لیمو ۲ قاشق غذا خوری

گوشت چرخ کرده ۵۰۰ گرم

سبزی دلمه ( تره، جعفری، شوید، گشنیز، ترخان) ۴۰۰ گرم پاک شده و خرد شده

نمک، فلفل،زرد چوبه به میزان دلخواه

دلمه کاهو بدون گوشت

برگ کاهو

روغن هسته انگور، کره یا روغن زیتون به میزان لازم

برنج پخته شده ۲۰۰ گرم

لپه پخته شده ۲۰۰ گرم

رب گوجه فرنگی ۲ قاشق غذاخوری

آب لیمو ۲ قاشق غذاخوری

قارچ ۴۰۰ گرم

فلفل دلمه ای قرمز ۱ عدد کوچک

فلفل دلمه ای سبز ۱ عدد کوچک

نمک، فلفل،زردچوبه به میزان دلخواه

 

 

طرز تهیه

ابتدا نوع پیچیدن و پخت دلمه کاهو که در هر دو مشترک است را آموزش می دهیم و سپس به پخت مایه درون دلمه (هر دو نوع) می پردازیم.

ابتدا کاهو را می شوییم، برگ های آن را جدا می کنیم، همان طور که خیس کف قابلمه می چینیم و با کمی آب نمک می گذاریم یکی- دو جوش بزند تا برگ ها نرم شوند.آنها را سپس در آبکش می ریزیم تا آب آن کشیده شود (توجه داشته باشید فقط یکی دو جوش، چون بیشتر از آن، باعث پارگی برگ ها می شود).

بعد برگ ها ی بزرگ را دولا و برگ های کوچک را دوتا دوتا داخل هم قرار می دهیم و از مایه دلمه یک قاشق غذا خوری داخل برگ می ریزیم . ۲ طرف برگ ها را ابتدا به داخل و سپس آن را مانند بقچه یا رولی، محکم می پیچیم. سپس دلمه های آماده شده را در قابلمه نزدیک هم می چینیم که فاصله ای بین آنها نباشد تا دلمه ها باز شوند. داخل ظرف را کمی آب گوشت یا سبزیجات، کره یا روغن، فلفل و آب لیمو اضافه می کنیم و می گذاریم حدود نیم ساعت بپزد و آبش کشیده شود و حال آنها را می کشیم و به دلخواه تزیین می کنیم.

طرز تهیه مواد داخل دلمه کاهو همراه با گوشت

ابتدا پیاز داغ درست می کنیم. گوشت چرخ کرده را داخل آن سرخ می کنیم و نمک و فلفل و زردچوبه را به میزان دلخواه اضافه می کنیم. حال در ظرف دیگری سبزی دلمه ر اسرخ می کنیم و آن را به گوشت اضافه می کنیم. رب گوجه فرنگی را در اندکی آب حل کرده و به مایه اضافه می کنیم . همچنین لپه پخته شده و برنج پخته را اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم تا یکدست و کاملاً مخلوط شوند.

طرز تهیه مواد داخل دلمه کاهو بدون گوشت

فلفل ها و قارچ ها را می شوییم و ریز خرد می کنیم و بعد آنها را در روغن کاملاً تفت می دهیم تا پخته شود رب گوجه فرنگی را نیز اضافه کرده و تفت می دهیم. نمک و فلفل و زردچوبه را نیز اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم؛ حال برنج و لپه پخته شده را اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم. مایه دلمه ما حاضر است.

.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن