شعرامعاصر

زندگی نامه نعمت میرزا زاده

نعمت میرزا زاده در اول اسفند ۱۳۱۷   در مشهد زاده شده. زبان و ادبیات فارسی و علوم اجتماعی را – در راستای گذرانی آرمانی و توفانی – تحصیل و تحقیق و تدریس کرده و دوره ی دکترای مردم شناسی و جامعه شناسی سیاسی را  در دانشگاه پاریس گذرانده است .

فعالیت های فرهنگی اش از ۱۳۴۰ با خراسان ادبی و ماهنامه ی هیرمند در مشهد آغاز شده و برآیند آن تا کنون افزون بر نوشتارهای پژوهشی در گستره ی فرهنگ و ادب فارسی ۱۶ مجموعه شعر است .

نعمت آزرم در پیایند های انتشار سحوری و آغاز مبارزات مسلحانه ی فاصله ی سالهای ۱۳۵۰ تا انقلاب بهمن  را در سه نوبت  با فاصله در زندان های سیاسی مشهد و تهران گذرانده است

.

نعمت آزرم پس از انقلاب با انتشار دو مجموعه ی شعر : گلخون ، اسفند ۱۳۵۸ تهران  و گلخشم ، تابستان ۱۳۶۰ تهران ، نا سازگاری آشتی ناپذیر خود با ارتجاع مذهبی را به روشنی نشان داد .

در تابستان ۱۳۶۰ هنگامی که نمونه های صحافی شده ی گلخشم از چاپخانه خارج می شد، پاسداران به چاپخانه و خانه ی شاعر ریختند ، به شاعر دست نیافتند ، اما خانه و کتابخانه و یادداشتهای پژوهشی آش مصادره شد . با اینهمه این مصادره ها در برابر از دست دادن همسر نویسنده اش رویا و چندی بعد نوجوانش نیما کمترین صدمه ای بود که به او رسید .

نعمت آزرم تاریخ فرهنگ و هنر و زبان و ادبیات فارسی را – تا تعطیلی دانشگاه ها در سال ۱۳۶۰ – در دانشگاه هنر و دانشگاه ملی ایران تدریس کرده است . او همچنین به عنوان عضو هیئت علمی بنیاد شاهنامه ی فردوسی در مقام پژوهشگر ارشد در ویرایش علمی شاهنامه به سرپرستی مجتبی مینوی استاد ممتاز دانشگاه تهران همکاری داشته است .

نعمت آزرم از اعضای موسس کانون نویسندگان ایران – تهران ۱۳۴۷ – و کانون نویسندگان ایران در تبعید – پاریس ۱۳۶۱ – است .

نعمت آزرم  از سال ۱۳۶۱ به عنوان پناهنده ی سیاسی در پاریس زندگی می کند . او چند بار در مقام شاعر برگزیده ی ایرانی در جشنواره های بین المللی شاعران شرکت داشته و هم به عنوان استاد میهمان در دانشگاه های اروپا و امریکا تدریس کرده است .

شب را نهایتی ست

من از زبان صبح نمیگویم

خواب سپیده نیز نمیبینم

اما

شب را نهایتی ست

این مصدر طلوع تباهی

هر چند خوب شعبده اغازد

صد صبح ، ز استین به در آرد

 هرچند

وانماید

خود را

پیغمبر رهایی و نیکی

 

آثار

لیله القدر

سحوری

گلخون

گلخشم

به هوای میهن

 

.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن